V křehkosti je empatie, v empatii je síla.

V křehkosti je empatie, v empatii je síla.

Krehky fest je mezinárodní, putovní a multižánrový umělecký festival malého formátu, který se tematicky zaměřuje na tzv. křehká témata, jako jsou feminismus, problém přetrvávajícího rasismu, práva LGBTIQA+ komunity, menšin a zvířat, environmentální žal, zdravotní a mentální postižení a neurodiverzita, sociální vyloučení, nedostupnost bydlení atd. Jelikož jsou právě tato témata často “trnem v oku” v necitlivé rétorice vlivných osobností, politiků, ale i běžných občanů (střední) Evropy, je cílem festivalu přinášet impulsy pro otevřený a empatický dialog, který snad pomůže propojit hodnotově vzdálené obyvatele menších měst, obcí či vesnic.

Festival by se tak mohl stát průsečíkem různých idejí vedoucích ke vzájemné empatii a také startovací platformou pro spolupráci lokálních neziskových a dobročinných organizací, charit nebo útulků.

PROGRAM

(změny v programu vyhrazeny)

Pátek

VENKOVNÍ PÓDIUM

17:00

Slavnostní zahájení prvního ročníku festivalu Krehky fest

Otevírací ceremoniál s přednesem nevidomého básníka Vladimíra Bodiše.

AREÁL

17:30

Sousedská grilovačka by VEGÝNA

Střežíte si recept na skvělou domácí marinádu? Nebo umíte výborně péct? Nebo prostě jenom milujete jídlo? Doneste si na co máte chuť, sdílejte a ochutnávejte. Na drink můžete následně zajít do karnolího baru.

17:30

Prezentace neziskovek, charit a všech, kteří mají co sdělit

17:30

KytkoSWAP

Máte doma kvítka, která už nechcete? Chtěli byste obměnit svou domácí botanickou zahradu? Tak doražte na KytkoSWAP, kde uděláte radost sobě i někomu jinému.

GALERIE BAR

17:30

Vernisáž: Being delicate, being strong. Which one are you? (CZ/SK/HU)

Kolektivní výstava pojednávající o tom, kdy jsme “křehcí”, kdy jsme naopak “silní”, a je-li vůbec možné být obojí zároveň. Společně představené práce vybízí k přemýšlení, jakým způsobem nás společnost, tradice a kultura nutí k existenční dichotomii.

18:00

Voláme z vězení, která již padla (CZ/UA)

Šest osob, které svedla dohromady životní cesta v Brně v bývalé káznici na Bratislavské, se rozhodly vedle sebe stát na jevišti a recitovat své básně. Diverzita osobností tvořící zvláštní pouto. Lidská zpověď o spravedlivém přístupu, která chce nahlédnout do vlastního srdce a křehkosti. Nemáme odpověď, hledáme ji. Odmítáme polarizaci.

19:00

 Diskuze: “Jiní” mezi námi (CZ/SK)

Moderovaná diskuze o tom, jak je majoritou vnímána skupina lidí, která je fyzicky, mentálně nebo zkrátka jinak “jiná”. Pozvání přijali Jana Žáčková, Daniel Ignác Rampáček a Tomáš Vlasič. Moderuje Jana Gazdagová.

22:00

Křehká párty

Párty pro všechny křehké lidi, kteří se chtějí vlnit v rytmu hudby, drinků, pírek a mušlí.

HLAVNÍ SÁL

20:30

KineDok: Návštěvníci

Co tak si zajít na dobrý film v našem podzimním kině? Čeká na vás skvost v podobě dokumentárního filmu Návštěvníci od české režisérky Veroniky Liškové, který pojednává o volnosti, přijetí a pocitu bezpečí a domova.

22:00

Křehká párty

Párty pro všechny křehké lidi, kteří se chtějí vlnit v rytmu hudby, drinků, pírek a mušlí.

Sobota

HLAVNÍ SÁL

11:00

&

12:00

Kočičí Jóga I & II

Přemýšlíte nad adopcí kočičky, nebo koťátka, a k tomu jste milovnicí/milovníkem jógy? Tak si přijďte zacvičit a cítit se dobře s lektorkou a milovnicí zvířat Petrou Zbrankovou na umisťovací akci ve spolupráci s Ligy na ochranu zvířat z Místní organizace Olomouc, kterou pořádáme ve dvou časech, ať má každý šanci se poznat a najít tu nebo toho pravého.

17:00

Andrea Stašek (CZ): Jak je na tom český výzkum queer psychologie a zdraví?

Český výzkum queer osob a jejich zdraví je věc mladá a trochu neohrabaná – asi jako Bambi. Brzdí jej to, co mnohé další obory: nezájem politiky, nedostatek peněz, gatekeeping i pragocentrismus. Nakonec se do něj pouští nadšenci, to však ke kvalitním zjištěním nestačí. Jak z toho ven?

19:00

KineDok: Všechno dobře dopadne

Co tak si zajít na dobrý film v našem podzimním kině? Čeká na vás skvost v podobě dokumentární filmové úvahy o současných problémech lidstva skrze ekologický a duchovní motiv včelstva.

20:30

Barbora Köttová: “Křehký” stand up (CZ)

Vyrůstala v klučičí partě a už ve třech letech ujela dědovi s frézou. Od malička byla vždy v nějaké tvůrčí skupině a v patnácti si mohla zahrát na stejném pódiu s P. Šporclem. Díky studiu matematiky a Profidivadlu se dostala ke spolku Napříč, který se věnuje divadelnímu scénickému umění. Podílela se na scéně Nukleární rodiny a KPZ.

„Poslední fází syndromu vyhoření je samovznícení. Ale Bára pro divadlo vysloveně plane.“

22:00

Křehká párty + DJ Other Portal

Párty pro všechny křehké lidi, kteří se chtějí vlnit v rytmu hudby, drinků, pírek a mušlí, v režii hranického DJe Other Portal.

GALERIE BAR

13:30

Veronika Trnečková: Koláže snů (SK)

Workshop se zaměřením na tvorbu koláží z papíru a zbytkových materiálů. Účastníci všech věkových kategorií si prostřednictvím stříhání, lepení a kresby mohou vytvořit dílo na téma Sen.

16:00

&

18:00

Komentovaná prohlídka I & II

Na výstavě Being delicate, being strong. Which one are you? prezentuje svá díla více jak čtrnáct umělců, což je na tak malý prostor naprosto unikátní situace. Zajímá vás, jak vznikla jednotlivá díla, nebo jaký byl prostorový a ideový koncept? Právě tyto otázky zodpoví samotní umělci přítomní na festivalu, a to hned ve dvou časech (ať se tam všichni vejdeme!).

21:00

Open mic poetry

Událost pro všechny křehké a poetické duše! Poezie znějící areálem festivalu. Přijďte si dát něco dobrého k pití a ve světle podzimního večera poslouchat básníky a slammery ze Slovenska i České republiky.

22:00

Křehká párty + DJ Other Portal

Párty pro všechny křehké lidi, kteří se chtějí vlnit v rytmu hudby, drinků, pírek a mušlí, v režii hranického DJe Other Portal.

VENKOVNÍ PÓDIUM

15:00

Mikro-teatro: O rezavé vlčici

Divadlo pro malé i velké diváky. Láskyplný příběh vycházející z knižní předlohy Louve (Vlčice) francouzské spisovatelky a ilustrátorky Fanny Ducassé obohacený citacemi básní Jana Skácela a Františka Halase. Příběh o hlubokém podzimním lese, o vzácné zrzavé vlčici, o horké čokoládě a o lásce.

18:00

Živit se uměním

Diskuse o tom, jaké to je být  v dnešním světe umělcem, akademikem zabývajícím se uměním, nebo člověkem pracujícím v kulturním sektoru. Co vlastně takoví lidé dělají? A dá se tím vůbec uživit?

19:00

Paulína Pinková: Print DIY

Pro ty, které baví vyrábět a zároveň šetřit přírodu. S Paulínou Pinkovou, studentkou brněnské FAVU z ateliéru Performance, si můžete vytvořit originální potisky na trička, mikiny nebo bundy.

AREÁL

17:30

Sousedská grilovačka

Střežíte si recept na skvělou domácí marinádu? Nebo umíte výborně péct? Nebo prostě jenom milujete jídlo? Doneste si na co máte chuť, sdílejte a ochutnávejte. Na drink můžete následně zajít do karnolího baru.

17:30

Prezentace neziskovek, charit a všech, kteří mají co sdělit

17:30

KytkoSWAP

Máte doma kvítka, která už nechcete? Chtěli byste obměnit svou domácí botanickou zahradu? Tak doražte na KytkoSWAP, kde uděláte radost sobě i někomu jinému.

Co vidět v Hranicích

Udělejte si procházku k Hranické propasti, která je nejhlubší zatopenou propastí Země. Cestou najdete i dvě vyhlídky na okolí. 

Zajít si můžete také do nedalekých Lázní Teplice nad Bečvou, kde teče výborná kyselka a dojdete tam příjemnou procházkou za 30 minut. V lázních můžete navštívit i Aragonitové jeskyně

Krásy Hranic poznáte i přímo v centru, kde najdete zámek, radnici, dům s renesančními sgrafity, malebná podloubí, hradby nebo synagogu a bývalé židovské ghetto. 

Jak se k nám dostanete?

Vlakem

V Hranicích jsou železničním uzlem a pohodlně se k nám dopravíte vlakem. Z nádraží můžete vzít autobus či taxi, nebo si udělat procházku malebným městečkem a za 30 minut jste za brankou Karnoly. 

Autem

Město Hranice leží mezi Olomoucí a Ostravou, hned u legendární tepny D1. Z Olomouce jste u nás za krásných 30 minut, z Ostravy za 40 minut a z Brna jste v Hranicích za necelé dvě hodiny. Okolí festivalu je štědré na parkovací místa, a to dokonce zdarma. Před Katastrálním úřadem, u Sokolovny nebo před Plovárnou určitě najdete místo k zaparkování.

Ubytování

Autokemp Hranice

Autokemp Hranice se nachází 20 minut klidnou chůzí od Karnoly, hned vedle CHKO, kde se nachází nejhlubší zatopená propast naší planety. V kempu můžete přespat v chatce, stanu nebo autě a vřele doporučujeme.

Hotel Centrum

Pokud preferujete větší pohodlí, tak můžete zvolit Hotel Centrum, který leží necelých 10 minut chůze od Karnoly. Zde najdete pohodlné pokoje přímo v centru města a s výtečnou snídaní.  

Penzion Růžek

Penzion Růžek je dalším z hotelů v centru města. Najdete zde komfortní pokoje přímo taktéž se snídaní.

Hotel Cementář

Hranickým matador mezi hotely, od dějiště festivalu vzdálen jen pár minut chůze centrem města. 1-3 lůžkové pokoje za příznivou cenu a s možností snídaně. 

Palouk u lesa

Na platformě Bezkempu najdete půvabnou mýtinu na okraji Hranic v blízkosti studánky. Kdo rád kempuje venku nebo spí v autě bude potěšen.

Kontakty

       Ředitelka festivalu 

Jana Gazdagová

krehky.fest@gmail.com

janka.gazdagova@gmail.com

+421905920942

Vizuální identita a grafika

Paulína Pinková

xvpinkova@vutbr.cz

+421948443801

 

Asistentka produkce

Markéta Čočková

marketka@airforceproduction.cz

+420720349646Zástupkyně ředitelky

Zuzana Kadlecová

karnola.hranice@gmail.com

+420731763764

 

Kurátorka

Veronika Trnečková

veronikaTrneckova@gmail.com

+421949338651

 

PR a marketing

Anna Kvašová

krehky.fest@gmail.com

a.kvasova@seznam.cz

+420732889836  

Technický support, výstavník

Zdeněk Sedláček

zdeneksedlacek87@gmail.com

+420777678181

 

 

 

Foto a video report na místě

Nikol Facková

nikol.fackova@seznam.cz

+420607852841

 

Krehky fest podpořili

Chceš mít přehled o tom co se děje?

Odebírej Karnola newsletter a dostaneš měsíční program do mailu společně s aktualitami jednou, maximálně dvakrát do měsíce.

Kontaktuje nás

Adresa: Třída Čs. armády 211, 753 01 Hranice
Zuzana Kadlecová: +420 731 763 764
Email:
karnola.hranice@gmail.com